Shqiptari në Angli qëllohet me pistoletë elektrike nga policia, ndërron jetë

Një 29-vjeçar shqiptar në Angli ka humbur jetën pasi u qëllua nga policia britanike me pistoletë elektrike.

Ngjarja ka ndodhur më 21 Nëntor në Essex, por lajmi është bërë publik së fundmi nga BBC.

Viktima është Sali Byberi, baba i 3 fëmijëve.

Autoritetet britanike thanë se dyshohet që 29-vjeçari kishte sulmuar fizikisht oficerin e policisë. Këta të fundit u kundërpërgjigjën duke e qëlluar disa herë me pistoletë elektrike, pasi thuhet se i rezistoi arrestimit.

Policia kishte shkuar në vendin e ngjarjes pasi ishte njoftuar për një sherr në rrugë. Mirëpo aty situata u tensionua dhe thuhet se shqiptari nuk iu bind policisë. Sali Byberi humbi jetën në spital për shkak të shkarkesave të shumta nga elektriciteti i pistoletës.

Një hetim për këtë ngjarje ka nisur për të zbardhur tërësisht shkaqet.