Pamje: Erdogan kërcënon Greqinë me “Tayfun”-in turk

Testi i raketave balistike të Turqisë po “frikëson” Athinën, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke argumentuar se Ankaraja nuk do të rrijë duarkryq nëse Greqia vazhdon të armatosë ishujt e Egjeut.

“Tani kemi filluar të prodhojmë raketat tona. Sigurisht, ky prodhim e frikëson Greqinë,” tha Erdogan në një fjalim në qytetin turk të Samsunit.

Në tetor, Turqia lëshoi ​​një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi të prodhuar në vend, të quajtur Tayfun, mbi Detin e Zi. Sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, raketa mund të godasë objektivat në një distancë prej 561 kilometrash në 456 sekonda.

“Ti thua ‘Tayfun’ dhe kanë frikë, thonë se mund të godasë Athinën. Po, sigurisht që mund të godasë. Nëse nuk qëndroni të qetë, nëse përpiqeni t’i vendosni armët që keni marrë nga SHBA në ishuj. Një vend si Turqia sigurisht që nuk do të shkojë vërdallë duke mbledhur dardha. Ai duhet të bëjë diçka”, tha Erdogan.

Turqia është e alarmuar nga ajo që e sheh si ngritje në rritje e ushtrisë greke në ishujt pranë bregut të saj, por edhe nga mbështetja ushtarake që Greqia merr nga SHBA.

Duke iu kthyer një aleati tjetër të NATO-s, Erdogan kritikoi Shtetet e Bashkuara për ofrimin e mbështetjes dhe armëve për organizatat terroriste në Sirinë veriore.

“Amerika po dërgon 4000 – 5000 kamionë me armë dhe municione në veri të Sirisë. Edhe pse ua kam thënë këtë gjatë gjithë kohës, ata nuk janë të interesuar për këtë,” tha Erdogan dhe shtoi:

“Ne jemi me ju në NATO. Edhe pse jemi bashkë, ju na bëni keq dhe jeni në anën e organizatave terroriste… Ne do t’ja dalim me kapacitetet tona”, tha presidenti turk.

Greqia i ka bërë vazhdimisht thirrje Turqisë që të ndalojë vënien në dyshim të sovranitetit grek mbi një grup ishujsh në brigjet turke, duke përfshirë Rodosin dhe Kosin, të cilat Italia ia dha Greqisë pas Luftës së Dytë Botërore.