Nga 32 miliardë dollarë në zero – Si ndodhi kolapsi brenda 24 orëve për kompaninë e njohur të kriptove

FTX Crypto Exchange i Sam Bankman-Fried, dikur një nga shkëmbimet më të mëdha të këtij lloji, u rrëzua në mënyrë ‘spektakolare’ javën e kaluar duke fshirë vlerën e 32 miliardë dollarëve dhe duke lënë dhjetëra mijëra klientë pa akses në fondet e tyre. Këtu është historia e plotë mbi atë që ndodhi dhe pse kompania ra kaq shpejt.

Më 2 nëntor, uebsajti i lajmeve të kriptove CoinDesk raportoi se kishte marrë dokumente të zbuluara nga firma tregtare e Bankman-Fried, Alameda Research, që zbulonin se shumica e miliardave të fondeve rezervë të Alameda përbëheshin nga tokeni FTT i kriptomonedhës së FTX-së dhe se Alameda i kishte përdorur këto si kolateral kundrejt huave të saj.

FTX gjeti një mënyrë për të hakuar sistemin

“Është pothuajse sikur Sam Bankman-Fried të gjente një mënyrë për të hakuar sistemin financiar,” tha studiuesi i kriptos, Dirty Bubble Media, “duke shtypur miliarda dollarë nga ajri kundrejt të cilave ai ishte në gjendje të merrte hua shuma masive nga palë të panjohura. .”

Lajmi tronditi tregtarët dhe më 6 nëntor, CEO i Binance, Changpeng Zhao, postoi në Twitter se “për shkak të rrethanave të fundit që kanë dalë në dritë”, kompania e tij planifikoi të “likuidonte” të gjithë pozicionin e saj prej 580 milionë dollarësh në FTT.

Pasojat e kësaj lëvizjeje u përhapën në të gjithë botën e kriptove pasi tregtarët filluan të tërhiqnin investimet e tyre nga shkëmbimi FTX dhe të shesin sa më shumë FTT të jetë e mundur, duke rrëzuar vlerën e tokenit të kriptove dhe të tregut në tërësi.

Më 7 nëntor, Bankman-Fried shkroi në Twitter: “Një konkurrent po përpiqet të na ndjekë me thashetheme të rreme… FTX është mirë. Pasuritë janë në rregull.”

Por gjithçka nuk ishte në rregull pasi të nesërmen FTX njoftoi se po përballej me një krizë serioze likuiditeti dhe po kërkonte ndihmë nga Binance dhe Chengpeng Zhao.

“Këtë pasdite, FTX kërkoi ndihmën tonë,” shkroi Zhao në një postim në Twitter më 8 nëntor, “Ka një krizë të konsiderueshme likuiditeti. Për të mbrojtur përdoruesit, ne nënshkruam një letër qëllimi jo detyruese, duke synuar të blejmë plotësisht FTX.com.”

Bankman-Fried konfirmoi marrëveshjen në Twitter, duke postuar në Twitter “Ne kemi arritur një marrëveshje për një transaksion strategjik me Binance për FTX.com”. Por marrëveshja nuk do të zgjaste.

Marrëveshja ra të nesërmen pasi Zhao u tërhoq, duke pretenduar se Binance nuk mund ta ndihmonte FTX pasi rishikoi bilancet e saj dhe kuptoi se shkalla e krizës së likuiditetit ishte përtej aftësisë së tyre për të ndihmuar.

“Në fillim, shpresa jonë ishte të ishim në gjendje të mbështesnim klientët e FTX për të siguruar likuiditet, por çështjet janë jashtë kontrollit ose aftësisë sonë për të ndihmuar,” tha Binance në një deklaratë.

Kjo e çoi ekipin drejtues në FTX në një furi, ndërsa ata kërkonin dikë që mund të ndihmonte, Bankman-Fried shkroi në Twitter dhe shkroi se ai “u ngrit dhe duhej të kishte bërë më mirë”. Kjo filloi një nga “drejtimet bankare” më të mëdha në historinë e kriptomonedhës.

32 miliardë dollarë u zhdukën brenda 24 orëve

Gjatë natës, vlerësimi prej 32 miliardë dollarësh i FTX u rrëzua pasi tregtarët tërhoqën gjithçka që mundën nga bursa. Në fund të 10 nëntorit, FTX ndaloi të gjitha tërheqjet e klientëve dhe paraqiti kërkesën për falimentimin e Kapitullit 11 në Shtetet e Bashkuara të nesërmen.

Bankman-Fried u zëvendësua si CEO me John J. Ray III, njeriu që udhëhoqi gjigantin e energjisë Enron përmes falimentimit të tij në mesin e viteve 2000.

Rënia e FTX pati pasoja të mëdha për disa institucione të mëdha. Softbank Group, Sequoia Capital dhe Plani i Pensionit të Mësuesve në Ontario kanë lëshuar të gjitha deklarata që tregojnë se humbjet e tyre janë në qindra miliona dollarë.

Miliona mungojnë

Drejtuesit e FTX madje janë akuzuar se kanë transferuar miliona në kuleta të panjohura kripto, ndërsa planifikonin të iknin nga selia e kompanisë në Bahamas në Dubai ose Argjentinë.

Bloomberg raportoi se Sam Bankman-Fried u intervistua nga policia dhe rregullatorët e Bahamas më 12 nëntor, megjithëse ai ende nuk është arrestuar apo akuzuar.

Thuhet gjithashtu se në mes të gjithë pasigurisë, FTX u hakua në shumën prej 473 deri në 515 milionë dollarë.

Shefi ekzekutiv i sapo vendosur John J. Ray III tha në një deklaratë se “ka ndodhur akses i paautorizuar në asete të caktuara” dhe incidenti po hetohej në bashkëpunim me rregullatorët dhe zbatimin e ligjit.

Rënia e shpejtë e Sam Bankman-Fried nga hiri erdhi si një surprizë për shumë investitorë të kriptove, pasi ai ishte Bankman-Fried, i cili e cilësoi veten si një nga “heronjtë e njerëzve të mirë” të botës së kriptove. Kompania e tij shpëtoi shumë kompani të aseteve dixhitale me borxhe gjatë viteve dhe ai shkoi në Kongres për të nxitur rregullimin e hapësirës së kriptove. Fatkeqësisht, Bankman-Fried ishte mjaftueshëm për t’u bërë një ‘horr i kriptove’.

Nebi Xhomaqi / SCAN